Akıllı Sözleşme veya Akıllı Sözleşmeler Makineler Gibi Akıllı mı?

Akıllı Sözleşme denildiğinde herkesin bu konuyu yanlış anladığını ve anlaması gerektiği gibi anlamadığını fark ettim. Bunun sebebi gelen bir çok soru aynı yönde. Akıllı sözleşme dendiğinde Akıllı Telefon, Akıllı Makineler veya Akıllı Cihazlar gibi mi anlamalıyız? Akıllı sözleşmeyi akıllı yapan nedir ve neden akıllı?

Akıllı Sözleşme

Akıllı Sözleşme

Akıllı Sözleşme Ne Kadar Akıllı?

Akıllı sözleşmenin makine öğrenme yani Machine Learning ile ilgisi yoktur. Ancak kodlamalarda ve yapılacak olan işlemlerde bunları ima etmek veya bunlar üzerinden oluşum sağlamak mümkündür. Akıllı sözleşmeler, sözleşme kanununun peyzajını yeniden şekillendirmek için hazırlık evresi zorlu olan blokzinciri uygulamalarıdır.

Akıllı sözleşmeler fikri yeni değildir “G. Leibniz’in makine ile çözülebilecek yasal mantığı oluşturmak için çalıştığı on yedinci yüzyıla kadar uzanmaktadır. O zamandan beri, özellikle merkezi ve güvenilir üçüncü tarafın yerini alan güvenilir yüklenici teknolojinin çoğalmasından bu yana çok yol kat ettik.

Akıllı sözleşmelerle, blockchain belirteçleri yalnızca bir nesneyle ilgili verileri (mülkün coğrafi sınırları gibi) temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda nesnelerin taraflar arasında nasıl değiştiğini tanımlayan kuralları ve işlem yapılabilir prosedürleri de kapsar.

Akıllı sözleşmeler, yasal sözleşmelerin, iş tekliflerinin ve diğer resmi düzenlemelerin nasıl oluşturulduğunu ve yürürlüğe konulduğunu yeniden şekillendiren ve aslında icat eden sözleşme modelleridir.

Belirli işlemlerin doğrulanmış tamamlanmasından sonra fonların serbest bırakıldığı bir ödeme sözleşmesi düşünün: bir emanet hesabına yatırılan parayı temsil eden veriler, ödeme yapılmadan önce hangi adımların tamamlanması gerektiğini belirleyen kurallar, bu eylemleri izleyen tetikleyici. tamamlanma ve son teslim tarihleri ​​ve fonları emanetten alıcının hesabına elektronik olarak aktaran kod, hepsi akıllı sözleşmede dijital olarak var olurlar. Bu akıllı sözleşmeler için sadece bir temssilii örnektir.

Smart Contract

Smart Contract

Akıllı sözleşmelerdeki Evangelistler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çığır açan faydalarını desteklemektedir:

 • Aracılar ve hukuksal prosedürler gibi aracıların ortadan kaldırılması
 • Sözleşme şartlarının ne anlama geldiğini açık bir şekilde yorumlamak
 • İş modelinde sonuç üzerinde meydana gelen azalma etkileri ve konuların netliği
 • Tetikleyici kriterleri karşılandıktan sonra yükümlülüklerin derhal yerine getirilmesi ve kesin bir dil ile onaylanması.

Dijital sözleşmelere dayanan, iş ve iş modelleri için yenibir gelecek mi? Akıllı sözleşmelere daha derinlemesine bir bakış, hem potansiyellerini hem de anlatmak için bazı temel zorlukları vurgulayabiliriz. Ancak derinlemesine bakan kişinin tecrübesi ve bilgi birikimi size iyi veya kötü sonuçlar doğurabilir.

Akıllı sözleşmeler nasıl oluşturulur?

Tüm blockchain tokenleri, içlerinde gömülü bir dereceye kadar mantığa sahiptir; Akıllı sözleşmeler belirli bir mantık kümesidir. Ethereum blockchain üzerinde bir simge oluşturmak için, örneğin, gömülü mantık aşağıdakiler için gereklidir:

 • Mevcut toplam varlık miktarının belirlenmesi ve bununla başlaması
 • Bir partiden diğerine değer aktarımı sağlaması
 • Dijital defterin işleyişine katılan varlıkları uyarması

Blockchain işlevselliği, C ++, JavaScript ve Python dahil olmak üzere çeşitli iyi kurulmuş yazılım geliştirme dilleri kullanılarak oluşturulabilir. Ayrıca, özel programlama dilleri akıllı sözleşmelere uyarlanmıştır. C ++ ve JavaScript unsurlarını birleştiren Solidity, akıllı sözleşmeler için etap platformu olan Ethereum’a bağlı baskın bir hesaplama sözleşmesi dilidir. Sağlamlık, geliştiricinin sözleşmelerdeki yükümlülükleri tanımlamaya daha fazla odaklanmasını sağlar, daha sonra açıklamayı bir “Ethereum Sanal Makinesi” üzerinde daha verimli çalışan alt düzey kodda derler ve uygulamaya geçer.

Kullanım Durumları

Potansiyeller, dijital varlıkların bir cüzdandan diğerine aktarılmasının ötesine uzanıyor. Akıllı sözleşmeler, dijital olarak yakalanabilecek çok çeşitli çok taraflı düzenlemelere hitap eder. Buna rağmen sadece birkaç ilginç gerçek dünya örneğe bulunmaktadır dilerseniz bunlara bir göz atalım.

Emlak mülk satışı genellikle karmaşık ve zaman alıcı bir sözleşme çalışması örneği olarak gösterilmektedir. Mülkte yer alan tüm bilgi ve imza gereksinimlerini, kimlik / varlık / kredi, teftiş, ipotek, emanet vb. Kanıtlarla birlikte bütün taraflar, tamamlanmış kısımlarına veya kalan adımlara şeffaflık getirebilir.

Medya lisans sözleşmeleri , müzik, film veya diğer fikri mülkiyetler yeniden oynatıldığında telif ücreti öder. Çeşitli medya kullanımı bilgi beslemeleri, performansın niteliğine veya dağıtım kanalına bağlı olarak borçlu tutarı hesaplamak için bir medya lisansı akıllı sözleşmesini tetikleyebilir ve değeri yaratıcısına aktarabilir.

Ödeme ölçeği hesaplarının sözleşmeden sözleşmeye değiştirilmesi basittir. Dahası, dijital medyayı bir blockchain belirteci ve güvenli kâğıt içinde sarmalamak, fikri mülkiyetin yaratıcısı orijinal olarak kimlere gönderildiği hakkında geri alınamaz bir kanıt oluşturur. Daha gelişmiş bir mimaride, akıllı sözleşme, Creative Commons lisansı altında yayınlanan ders materyallerinden derlenmiş kitaplar gibi türev çalışmaların oluşturulmasını desteklemektedir.

Son olarak, maliyeti ve kapsamı otomobilde sürülen kilometre süresine ve hatta hız sınırına göre hızına dayanan dinamik otomobil sigortasını hayal edin . Düşük sigorta oranlarına karşılık, otomobil sahipleri kendi arabalarının izleme sistemlerinin IoT aracılığıyla sigortacıya sürüş davranışlarını rapor etmesine gönüllü olurlar. Bu zaten bir dizi sigorta tedarikçisinin müşteri pilotlarında mevcut şekilde denenmektedir. Dağıtılmış blockchain defteri, otomatik performans verilerini güvenilir şekilde ve güvenli bir biçimde depolar; böylece hem sigortacı hem de sigortalı tarafından herhangi bir zamanda gözden geçirilebilir (üncü şahıslar verilerin toplu olarak anonimleştirilmiş versiyonlarını görebilirken). Bu arada, üçüncü taraflar bir herhangi bir çarpışmadaki diğer sürücüler gibi ve sigortacıları elektronik ortamda bir talepte bulunabilir ve akıllı sözleşmeyle ödeme alabilirler. Bu süreçleri ve olası aksaklıkları önleyerek hızlı iletişim kanalları ve çözümler üretilmesi konusunda yardımcı olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Uyarılar

Akıllı sözleşme formatları, çeşitli durumlar için tasarlanması kolaydır… prensipte. Ancak, zorluklar, gerçek dünyada ölçeklendiğinde, ne kadar karmaşık ve güçlü olabileceğini düşündüğünde ortaya çıkar.

İlk olarak, Ethereum dahil mevcut akıllı sözleşme platformları, akıllı sözleşme uygulamalarında yüksek hacimli aktiviteyi destekleyemeyebilir. Son zamanlarda, Ethereum saniyede sadece 12 işlemde işlem görüyordu .

Tinker Özgürlüğü blogu akıllı sözleşmelerin daha temel sınırlamaları hakkında Karen Levy (Cornell öğretim üyesi) tarafından sezgisel bir makale özetliyor. Onlara “ne akıllı ne de sözleşmeler” diyor. Onun iddiaları arasında akıllı sözleşmeler var:

 • En başından itibaren en uygun şekilde tasarlanmalıdır, çünkü blokzincir paradigması, içeriklerini değişmez yapar. Oluşturulmalarından sonra ne düzeltme nede uzatmak için bir çözüm sunulamaz. Aksine, yasal belgeler, yeni koşullar ortaya çıktıkça anlaşmaları yorumlamak ve iyileştirmek için açıkça veya dolaylı olarak uzlaşma önerisinde bulunur. Bu durum çok sık karşılaşılan bir sorun olarak hala akıllı sözleşme yapılarında tartışma konusudur.
 • Bir ev sahibi ve kiracı arasında bir dava gibi gerçek dünya düzenini yargılamak için gerekli olan tüm bağlamsal bilgileri ele geçirmek için zaman ayırın. Bu gibi durumlarda makul çabaların hükümleri devreye girebilir.

Akıllı sözleşmeleri itaat eden robotlar olarak düşünebilirsiniz. Ancak blokzincir tasarımıyla birlikte gelen değişmezlik, saydamlık, anonimlik ve güvenlik gibi ek faydalarla birlikte. Akıllı sözleşmeler için süreç oldukça hızlı ilerliyor. Hatalara açık bir şekilde ilerleyen bu süreçte tecrübe edinmek ve pilot programlar ile denemeler yapmak en mantıklı sonuçları elde etmek için çalışmak gerekiyor.

Gelecekte Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmelerin, endüstrilerin tekliflerini dijital olarak uyarlama ve işlem verimliliğini artırma konusunda yeniden icat etme potansiyeline sahiptir. Uygulamalar, blockchain için güçlü yönleriyle uyumlu hale geldiklerinde, kalıcı olarak kabul edilmeleri için en büyük şansa sahiptirler. Yani, akıllı sözleşmeler ideal olarak:

 • Ne olması gerektiğine dair basit açıklamalar kullanarak anlaşmaları tanımlayın. “if-then” tetikleyicileriyle birleştirilen değerin nümerik hesaplamaları iyi çalışır.
 • Coğrafi yargı yetkisi veya kullanım sıklığı gibi göreceli olarak az sayıda izole parametrenin, akıllı sözleşmenin şartlarını ve davranışlarını uyarlamada dikkate alınabileceği özelleştirme fırsatlarına bakabilirsiniz.
 • Blockchain’in dağıtılmış defterini, iyi niyet ve güvenin yerini almak için bilgi şeffaflığı getirecek şekilde kullanın.

Bu dijitalleşmeyi ve sözleşmelerin belirteçlerinin milyonlarca Token’ın geleceğine doğru ilerlerken, kripto para biriminin dünyasının ötesine geçtiğini görmeyi bekliyorum.

 

İçeriğin Büyük Bir Kısmı Bu Kaynakta Bulunan İngilizce Makaleden çevrilmiştir: https://medium.com/lxdx/how-smart-are-smart-contracts-1b932667a718